1886 Nové vinohradníctvo rodiny- Weinschloss Malatschek, Limbach

Vinohradníctvo.
Viecha & pivnica.
Weinloch – Archív živích vín.

VII. Generácia vinohradníkov famíle: A.D.1860 – Joseph.

IX. Generácia vinohradníkov famílie: A.D. 1911- Karolina.

V roku 1994 odišiel čistý a krásny Človek, naša stará mama KAROLÍNA. Po nej sme prevzali jeden z rodinných vinohradníckych domov na hornom konci LIMBACHU, oproti katolíckemu kostolu sv. THEOBALDA. Jej zásluhou sa udržala tvorba vinka i počas 40 ročného komunistického režimu, hoc sa čapovalo len do litrových Furederiek.                                          Od roku 1886 nové Weinschloss- vinohradnícke hospodárstvo malo pôvodné číslo 67, 68. (dnes 106) Pol gruntu sme kompletne rekonštruovali s úmyslom maximálne zachovať nosné prvky ľudovej vinohradníckej architektúry v úžitkovejšom koncepte.

Francúzi majú svoje CHATEAU medzi rozsiahlymi vinicami francúzskych odrôd. Germáni zas majú svoje WEINBAU, WEINGUT alebo Weinschoss v dolinách pod kopcami. Nie je pravidlom že je to vždy zámok v pravom slova zmysle. Niekedy to je skutočne “len” vinohradnícka stavba no zväčša s úžasnou, zaujímavou ale hlavne kvalitnou domácou produkciou. Inak tomu nebolo pred rokom 1945 ani v LIMBACHU. Vinohradníci mali svoje domy v údolí medzi vinicami hlavne s CIRIFANDLOM, (SILVÁNOM) troškou čiernej FRANKOVKY. V bývalých viniciach stoja alebo sa už hotujú vily a haciendy. Však veď nakúpime mušt z juhu Európy a nazveme ho akože limbašským. Vinohradníci či už malí alebo veľkí si už bez závisti ani za jeden stôl na košt nevieme sadnúť ako kedysi. Okoštovať vínko, vychutnať, podebatovať, trochu pošpásovať. Bezprostrednosť, úprimnosť a vzájomná výpomoc bola v druhom LIMBAŠSKOM- NEMECKOM vinohradníckom družstve prezentovaná hlavným mottom: “JEDEN ZA VŠETKÝCH A VŠETCI ZA JEDNÉHO”.

Starý límpošania hoc mali ťažký život pretkaný lopotou vo vinici vedeli sa i zabaviť uvolniť sa. Bola to uzavretá súdržná komunita ktorá sa v lete na kruhu pred budovou vinárskeho družstva (1939 prebudovany DRAXLEROV mlyn) zabávala, tancovala- vínko i pivko popíjala. Ako sa ochladilo celá zábava sa do dedinskej veľkej sály s krásnym klenutým dreveným stropom stiahla. Pár rokov po druhej svetovej vojne keď mráz udrel otcovia rodín vedno so synmi začali kolky váľať. V miestnej kolkárni svoje schopnosti i svoje vínka vzájomne porovnávať. Sme iný?…

Bratislavska vinohradnícka oblasť – originálne sorty révy vinnej:

Silvaner:

Ded Cyrifandl Ded Cyrifandl

Ded Cyrifandel Ded Cyrifandel

Dedo:

Dedo

Otec:

Otec Otec

Syn:

Syn Syn

 

 

Komentáre sú uzavreté.