Dedinské zvyky a tradície

Predvianočný čas

Bol to čas práce, nie však vonku, ale vo vnútri v dome a na dvore. Zbieraná bola ešte kukurica. V tom čase boli zabíjačky.

Mikuláš

Na začiatku mesiaca december po ukončení práce, mali Limbašania viac času a pripravovali deti na Mikuláša. Rozprávali im, že Mikuláš prišiel z lesov od kameňolomu. 5.decembra prichádzali malí Mikuláši k deťom a 6. decembra veľkí Mikuláši k dospelým. Boli to väčšinou mladí preoblečení muži, ktorí chodili od domu k domu s veľkým hrmotom. Tvár mali pokrytú maskou, na tele mali kožušinu, so sebou niesli reťaz a palicu, poslušným deťom priniesli sladkosť – sušené ovocie alebo cukrík. Zlým deťom dali palicu. Pred Mikulášom museli deti povedať básničku, za ktorú boli odmenené. Mladé dievčatá museli niekedy trpieť rôzne výmysly chlapcov. Napríklad dali dievča do vreca a odniesli ho k potoku.

Lucia

Tradícia, ktorá prišla vlastne zo Švédska a slávila sa 13.decembra. Presný význam nie je známy. Symbolicky znamenala držanie nešťastia ďaleko od domu. Lucie boli oblečené v bielom a na tvári mali biely závoj. V jednej ruke mali kôš so sladkosťami a v druhej metličku z peria. Symbolicky bol vymetený prach z domu.

Vianoce

Dospelí rozprávali deťom, že Ježiško prichádza z lesov od kameňolomu. Doobeda na Štedrý deň bol ozdobený stromček, tajne prinesený z lesa a ozdobený vlastne vyrobenými ozdobami, pozlátenými vetvičkami, kockovým cukrom zabaleným v lesklom papieri. Pečené sladkosti tiež nemohli chýbať. Nakoniec dali dospelí na stromček sviečky.

Pečenie začínalo niekoľko dní pred Vianocami. Po omši, na Štedrý večer bolo trúbenie z veže, kde zostávala mládež a deti. Dospelí sa ponáhľali domov zapáliť sviečky. Deti prišli po slávnostnej streľbe, ktorá umocnila slávnostnú atmosféru. Nie všetci dedinčania žili v dostatku tak, ako dnes. Boli bohatí a aj chudobní. Darovali sa väčšinou veci potrebné. Deti dostávali oblečenie a sladkosti. Jedávalo sa: slíže s makom, taštičky s hubovou polievkou. Po jedle rodina spievala. Na 1. Sviatok vianočný bola omša a na 2. Sviatok vianočný chodili sa navštevovať príbuzní a známi. Večer chodili deti aj dospelí od domu k domu a spievali, za čo dostali peniaze, ovocie a koláče.

Fašiangy

Čas fašiangov patril predovšetkým mladým svadobným párom a zábavám rôznych združení. Na podujatiach hrali hudobné skupiny, ktorým sa hovorili “Banda”, napr. Gasparova banda. Hrali predovšetkým polku, valčík a škótske tance. Dievčatá a ženy mali vysoko naškrobené rukávy, dlhé kašmírové šaty prekrížené na hrudi a tak tancovali s mužmi. Tancovačky boli zriedka organizované pre veľkú zaneprázdnenosť, ale keď sa uskutočnili, tak sa oslavovalo riadne. Slobodné dievčatá nesmeli ísť samé na tancovačku. Matky ochraňovali dcéry a sprevádzali ich do tanečnej sály. Ak si boli dievča s chlapcom súdení, platil chlapec pre dievča vstupné a ako odplatu ho musela ona pozvať na večeru.

Z Kroniky Herty Bryon

Komentáre sú uzavreté.